h.uluçay Belediye başkanı
Afyonkarahisar
DOLAR31.3419
EURO33.9481
ALTIN2071.1

Sendikacılığa tartışmasız yeni bir soluk getirdik

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sendikacılığa tartışmasız yeni bir soluk getirdik
Abone ol
Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar 1 No’lu Şube Divan Kurulu toplantısında konuşan Başkan Arslan, “Sendikacılığa tartışmasız yeni bir soluk getirdik. Eğitim başta olmak üzere ülkemizin temel sorunlarına çözüm üretmede üzerimize düşeni yaptık.” dedi.

Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar 1 No’lu Şube Divan Kurulu toplantısı Yönetim Kurulu üyeleri, Kadın kolları, İlçe temsilcilikleri, Disiplin ve Denetleme kurulu üyeleri katılımıyla gerçekleşti.
Toplantıda konuşan Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan şunları söyledi:
“Bir yandan ücret ve özlük hakları mücadelesini en iyi şekilde verirken, diğer yandan eğitim başta olmak üzere ülkemizin temel sorunlarına çözüm üretmede üzerimize düşeni yaptık, taşımayı üstendiğimiz değerlerin mesuliyetini bihakkın yerine getirdik ve bu idealimizden asla taviz vermedik, vermeyeceğiz”
ÇALIŞTIK, MÜCADELE VERDİK
Arslan, şöyle devam etti: “Başarımızda gördüklerimizden ve tartıştıklarımızdan doğru sonuçlar çıkarmamız, sorumluluklarımızdan kaçmayışımız ve ilkelerimizden ödün vermeyişimiz etkili olmuştur. İç dünyamızda ya da çevremizde sırtımızı döndüğümüz her sorunun ya yerinde duracağını ya da artarak yeniden karşımıza çıkacağını bilerek çalıştık, mücadele verdik.”
EĞİTİM ÇALIŞANLARNIN ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI VAR
Eğitim çalışanlarının çözüm bekleyen sorunlarına işaret eden Arslan, sıra tayinini içeren adil ve kalıcı bir yer değişikliğinin gerekliliğine dikkat çekerek, “Öğretmenlerin yer değişikliği taleplerinin bütünüyle gerçekleştirilmesini sağlama adına yer değiştirme takviminin  il içinde görev yapan öğretmenlerden başlamasını ve il içinde sıra uygulamasına geri dönülmesini istiyoruz. İl içi sıraya bağlı yer değiştirme uzun yıllar Millî Eğitim Bakanlığı tarafından başarıyla uygulanmıştır, yeniden hayata geçirilmesini sağlayacak altyapı hâlihazırda mevcuttur”
YÖNETİCİLİK PROFESYONEL BİR MESLEK OLARAK YAPILANDIRILMALI
Eğitim kurumu yöneticiliğinin ikincil görev olmaktan çıkarılarak profesyonel bir mesleğe dönüştürülmesini istediklerini kaydeden Arslan, şunları söyledi: “Yöneticilik, profesyonel bir meslek olarak yapılandırılmalıdır. Eğitim yöneticiliğinin meslekleşmesi, mesleki yeterliliklerin belirlenmesi, meslek öncesi ve meslek içinde yetiştirme ile liyakat, uzmanlık, bilgi, beceri ve tutum ekseninde yapılacak seçme ve atama, eğitim yönetiminin somut adımlar atılması beklenen temel parametreleridir. Eğitim kurumu yöneticiliğine atama/görevlendirmenin yazılı sınav puanı ile nesnel kıstaslara dayalı mesleki çaba ve başarı ölçümü üzerinden gerçekleştirileceği bir sistemin kurulmasına ihtiyaç vardır. Proje okulları başta olmak üzere eğitim kurumları yönetici atama mevzuatında köklü değişiklikler yapılmalıdır.”
MÜFREDAT DEĞİŞİKLİĞİ TEMEL FELFESİ OLMALI
Müfredat değişikliğiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Arslan, öğrenci merkezli, öğrenmeyi öğreten, kişilikli ve kimlikli fertler yetiştiren, kalkınmayı ve gelişmiş ülkelerle yarışmayı hedefleyen bir eğitim sistemini geliştirmek zorunda olduklarının altını çizerek, çok önceden yapılmış, eskive eskinin tecrübelerine dayanan kanun ve yönetmeliklerin hâkim olduğu değil; bilginin, hikmetin, ahlakın, ilerlemenin temel alındığı bir eğitim sistemine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.
Şube Başkanı Mustafa Arslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir ülkenin eğitim programları ya da müfredatı, o ülkenin sadece eğitime bakışını değil, aynı zamanda zihniyetini, nasıl bir fert ve toplum istediğinin yol haritasını da ortaya koymaktadır. Öğrencilerimizin özgüvene sahip, dürüst ve güvenilir, eleştirel düşünce yetenekleri gelişmiş, inisiyatif alabilen, rekabetçi, girişken ve iş birliğine açık, toplumun sorunlarına duyarlı, başkalarının görüş ve düşüncelerine değer veren, toplumsal değerlerine sahip çıkan, çevreye karşı duyarlı, toplumsal ve kültürel çeşitliliğe saygılı insanlar olarak yetiştirilmesi müfredat değişikliğinin temel felsefesi olmalıdır.”


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Küçükkurt: Afyon’un her noktasında değişim olacak!Önceki Haber

Küçükkurt: Afyon’un her noktasında değiş...

Şok gol 90+5’de geldiSonraki Haber

Şok gol 90+5’de geldi

Yorum Yazın

İYİ Partili Alper Yağcı: Moloz yığınları ve çöp görüntüsü hepimiz için hayal kırıklığı
Milletvekili Olgun: Kiraz biterse Sultandağı biter!
DEAŞ’la bağlantılı yabancı uyruklu 3 kişi yakalandı
Hırsızlar 86 kişiyi mağdur etti!
ihsaniye ilçesinde otomobil şarampole devrildi
Dinar’da durdulan araçtan uyuşturucu çıktı
Kışlacık mahallesinde patlamamış el bombası bulundu
MHK bu haftada boş geçmedi!
AFSÜ Avrupa Patent Ofisi Bilgi Merkezi olmaya hak kazandı
Sünnetci, MSÜ sınavına girecek öğrencilerle buluştu
Şuhut’ta uyuşturucu baskını yapılan evde tarihi eser ele geçirildi
Afyonspor’lu Ertan Öksüz’ün cezası açıklandı
Afyonspor’un Van maçına İstanbullu hakem atandı
Dinar ikinci kez sallandı
Karşıyakaspor rüzgarı esiyor!
Uluçay: Kamyon garajı projesi Afyon’a çok yakışacak
Işıklar Şeker Ortaokulu Manisa’da tarih yazdı
Dinar ilçesi şiddetli sallandı!
Köksal: Akarçay’ı koku ve sinek sorunundan kurtaracağız
Bakan Yardımcısı Bağcı: Sadece üreticilere değil tüketicilere de dokunuyoruz!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar