Afyonkarahisar
DOLAR27.1667
EURO28.9968
ALTIN1684.1
Zafer Murat Çakır

Zafer Murat Çakır

Mail: [email protected]

Unutmak güzeldir eğer bedelini ödemeye hazırsanız!

Nasılda unuttuk covid dönemini  yasaklarla dolu bir dönem hayatımızın akışına felç inmiş koma girmiş gibi idi her şey ;

                Evlerimiz de panik havası sokağa çıkılacak mı? Çıkılmayacak mı? Kim çıkacak kim evde kalacak otobüse kim binecek var ya deli sorularımız vardı o zaman sürecinde . At yarışı oynayıp yarış sırasında gözünü ekrandan ayırmayıp tüm varlığı orada ki yarışa bağlıymış gibi izleyen insanlar gibi evlerimizde ekranlara kilitlenip bilgi yoksunluğumuzu gidermeye çalışmıştık . Her kafadan bir ses çıkıyordu bizlerde yetkili olanları dinleyerek onlar ne derse o komutlara uyuyorduk ; ekmek almaya gidecekler valilikten izin alacak mı yoksa ekmek mi bize gelmek için izin alacak ekmekçimi sokakta satacak arabadan mı satacak kapıya mı gelecek apartman ekmekçi girmeden önce mi çıktıktan sonramı dezenfekte edilecek . ekmek torbası ile mi çamaşır suyuna yatırılacak çamaşır suyuna ekmek mi  banıcaz? Eve marketten gelen torbalar balkon da ne kadar beklemeli paketleri çamaşır suyunda bekletenler gördük . hijyen konusunda bir anda kendimizi aştık .

                Toplumsal etkileşimi nerede ise sıfırladık. Ailemizin bireyleri bile ayrı odalara dağıldı , sokaklar da aynı evde yaşayan çiftler bile el ele tutuşamadı masa sandalyelerde yan yana oturamadı . Evlerinde oturan 60 yaş üzeri aile büyüklerimizi ziyaret edemez hatta ihtiyaçlarını görüp kapılarına bırakıp kapıdan 2 kelam edip ayırdık , Türk aile yapısının dibini oyduk ki her birey kendi canından sorumlu haline geldik  caddelerde iki kişinin yana yana bulunmasına ceza tutanakları tutuldu . işyerleri belli sayıda kişiye hizmet verdi kamu hizmeti veren yerler ve bankaların önünde sıralar polis ve özel güvenlik elemanları ile bir düzende tutulmaya çalışıldı .        

                Eğitim sistemimiz bir anda uzaktan eğitimi fark etti . insanların evlerinde eğitim alabilirliği kanıksandı kimi evlerde 7 / 24 mutlu mesut birliktelikleri ders saatleri kimi evlerde zoom programı üzerinden iş görüşmeleri ile kesildi . çocukların dışarıya çıkamamaları ile olan enerjiyi evde kullanmaları ebeveynlerin ruhsal ve mental sağlığı ile oynadı . Sınav sonucuna odaklı eğitim sistemimiz sınavlar online mı yüz yüze mi olsun diye çok uzun süre tartışıp karar noktasında yakar top oynar gibi bir birine atarak kurtulmaya çalışmıştı…

                Haberciler bile toplantılara dijital ortamda yapmaya başladı . ekranlar açılıp bilgisayarları kameraları üzerinden programlar yapılmaya . hatta basın toplantıları bile online yapılıp gazetecilerin  toplantılara online olarak katılması sağlanmıştı . basın toplantıları bol maskeli yapılıyor toplantı sonrası maskeler indirilip çay kahve içiyordu. Her basın toplantısı öncesi hes kodu sorgulanıyor sonrası aşı kartları soruluyordu.

                 Ana yasaya aykırı özgürlükleri kısıtlayan kararlar alınamayacağını fark eden yöneticiler işi İl Sağlık kurullarının üzerine yıktı talimatlarla   bir çok kural koyuldu . Şu caddelerde sigara içilemezse alkol satışı yasaklanmıştıra kadar giden .

                Bu kadar stres altında kalan halk stres atmak için bir mucize keşfetti evde ekmek yapmak salgından daha hızlı yayıldı , sosyal medyada her ev aslında bir ekmek fırınıdır temalı görüntülere maruz kaldığımız yetmedi birde yaptıklarına bahaneler ürettiler daha sağlıklı daha hijyenik evde daha ucuza mal oluyor gibi

                Gülmeyin her kafadan farklı ses çıkması yetmezmiş gibi birde yetkili tek kişinin ifadelerinin anlaşılamaz olması üzerine bir çok sonradan düzeltmeler  ile karmaşaları aşmaya çalışmadık mı . 81 il ilden ayrıcalıklı ilan edilen  her haber bülteninde ayrıcalık kazanan ZONGULDAK  diye birde  ha birde garibim  kimse dışarı çıkmayınca sokaklarda özgürlüğü dibine kadar yaşayan sokak hayvanları bu olay karşısında hiç ortalıkta gözükmediler. Onlarda bu kadar insan içerde kapalı ise vardır bir şey diye herhalde .

                Şu an ki çektiğimiz sıkıntıların tuzu biberi oldu bu yasaklar , hem Dünya ticaretini hem de ülkemizdeki yanlış kararların faturasını ödüyoruz. Hem de gittikçe ağırlaşan bir fatura , krizleri iyi yönetemez iseniz sonrasında çok büyük faturalarla karşılaşırsınız. Önemli olan savuşturmak değil çözüme odaklanmak , bu gün ekeceğiniz tohum size hemen ürün vermiyor bir plan dahilinde zaman ve koşullara göre veriyor. “rüzgâr eken fırtına biçer”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar