Reklamı Geç
etenfes
etenfes
Afyonkarahisar
DOLAR32.2053
EURO35.1156
ALTIN2500.6

Afyon’da zehirli yılan türü yok!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Afyon’da zehirli yılan türü yok!
Abone ol
Afyonkarahisar Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı M.Nevzat Algan, son günlerde ilimizde görülmeye başlayan yılan vakalarıyla ilgili açıklama yaptı. Algan, “Afyonkarahisar’da bugüne kadar zehirli yılan türü tespit edilmedi. Arazide ya da bahçelerde görülen yılanlar küçük ve zararsız canlılardır” dedi.

Afyonkarahisar’da son günlerde evlerde yılan görülmesi nedeniyle yaşanan korku ve endişelerle ilgili Afyonkarahisar Veteriner Hekimler Odası Başkanı M.Nevzat Algan yazılı basın açıklaması yaptı. Algan, ilimizde zehirli yılan türünün olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Son günlerde ilimizde evlerde yılan görülmesi ile ilgili yerel basına da yansıyan  korku ve endişelerin oluştuğu  bilinmektedir. Bilindiği üzere yeryüzü üzerinde barındırdığı canlı ve cansız bütün nesnelerin etkileşim ve ahenk içinde olduğu tıpkı bir organizma gibi sağlıklı ve canlı ekosistemler mevcuttur.
Ekosistemler insanlığın ve içerisinde barındırdığı canlıların sürekliliği ve yaşam ortamlarının korunması açısından mutlak ihtiyaç duyulan hassas doğal sistemlerdir. Bu sistemleri oluşturan parçaların en önemlisi canlı grupları olup birbirlerini doğal denge altında tutarlar ve biri diğerinin devamlılığı için gereklidir.  Doğayı oluşturan biyoçeşitlilik diye de tabir ettiğimiz canlı çeşitleri içerisinde yılanlar da ekosistemin önemli bir parçasıdır. Yılanlar, doğada sayıları çok arttığında insanlara ve çiftçiye zararlı olabilecek fare vb. küçük canlıları tüketerek onları kontrol altında tutan ve böylece dengenin korunmasını sağlayan canlılardandır.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü ve Odamız Üst Delegesi Sn. Veteriner Hekim Turgut Çivri; resmi kayıtlara göre bugüne kadar Afyonkarahisar'da zehirli yılan türü tespit edilmediğini bildirmiştir. Arazide ya da bahçenizde gördüğünüz yılanlar küçük ve zararsız canlılardır. İnsanların korkmasını gerektirecek  insana saldıran insanı zehirleyip öldüren ya da insana ciddi zarar verici özelliğe sahip değillerdir. Maalesef yanlış bir anlayışla arazide hatta dağ başında dahi görüldüğünde öldürülen ama gerçekte tabiat için ve ekosistem için mutlaka çok önemli bir canlı türüdür.
Bu açıdan yerleşim yerlerinde yılan görülmesi durumunda kesinlikle yılanları öldürmeyip Doğa Koruma Milli Parklar yetkililerine bilgi verilmesi gerekmektedir.” denildi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hafta sonu pikniğe yada gezmeye gidecekler bu haberi okumadan dışarı çıkmayın!Önceki Haber

Hafta sonu pikniğe yada gezmeye gidecekl...

Şuhut’ta hacı adayları kutsal topraklara uğurlandıSonraki Haber

Şuhut’ta hacı adayları kutsal topraklara...

Yorum Yazın

Türkiye ikincisi Afyonkarahisar’dan çıktı
Işıklar beldesi’ne müjde!
Afyon’lu astsubay Kuzey Irak’ta yaralandı
Kanseri aspirinle tedavi etmek istiyorlar
Afyon’da Bölgesel Triatlon heyecanı yaşandı
Zafer Meydanında 3x3 basketbol heyecanı yaşanıyor
Türkiye Motokros etabının açılışını dünyanın en güzel motokros parkuru olan Afyonkarahisar’da açtık
6 ülkeden 158 sporcu Afyon’da ter döküyor!
Afyon Belediyesi’nden iki farklı fiyat tarifesi!
Hırsızlıktan aranıyordu dipevler köyü’nde yakayı ele verdi
Uyuşturucu taciri Jandarma’dan kaçamadı
Afyon'da iki ayrı suçtan aranıyordu, polis enseledi
İki otomobil kafa kafaya çarpıştı
Afyon Belediyesi personel alacak!
Zafer Teknopark A.Ş.’nin yeni sermayesi 9 milyon TL. oldu
Engelleri aşıp askerlik yemini ettiler
Başkan Köksal'dan çölyak hastalarına müjde verdi!
Türk Eğitim Sen’den milletvekillerine mektup
70 bin ata tohumu fidesi dağıtıldı
Yatırımların takipçisiyiz

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar