Afyonkarahisar
DOLAR27.1858
EURO28.9391
ALTIN1683.4

Afyon’da zehirli yılan türü yok!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Afyon’da zehirli yılan türü yok!
Abone ol
Afyonkarahisar Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı M.Nevzat Algan, son günlerde ilimizde görülmeye başlayan yılan vakalarıyla ilgili açıklama yaptı. Algan, “Afyonkarahisar’da bugüne kadar zehirli yılan türü tespit edilmedi. Arazide ya da bahçelerde görülen yılanlar küçük ve zararsız canlılardır” dedi.

Afyonkarahisar’da son günlerde evlerde yılan görülmesi nedeniyle yaşanan korku ve endişelerle ilgili Afyonkarahisar Veteriner Hekimler Odası Başkanı M.Nevzat Algan yazılı basın açıklaması yaptı. Algan, ilimizde zehirli yılan türünün olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Son günlerde ilimizde evlerde yılan görülmesi ile ilgili yerel basına da yansıyan  korku ve endişelerin oluştuğu  bilinmektedir. Bilindiği üzere yeryüzü üzerinde barındırdığı canlı ve cansız bütün nesnelerin etkileşim ve ahenk içinde olduğu tıpkı bir organizma gibi sağlıklı ve canlı ekosistemler mevcuttur.
Ekosistemler insanlığın ve içerisinde barındırdığı canlıların sürekliliği ve yaşam ortamlarının korunması açısından mutlak ihtiyaç duyulan hassas doğal sistemlerdir. Bu sistemleri oluşturan parçaların en önemlisi canlı grupları olup birbirlerini doğal denge altında tutarlar ve biri diğerinin devamlılığı için gereklidir.  Doğayı oluşturan biyoçeşitlilik diye de tabir ettiğimiz canlı çeşitleri içerisinde yılanlar da ekosistemin önemli bir parçasıdır. Yılanlar, doğada sayıları çok arttığında insanlara ve çiftçiye zararlı olabilecek fare vb. küçük canlıları tüketerek onları kontrol altında tutan ve böylece dengenin korunmasını sağlayan canlılardandır.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü ve Odamız Üst Delegesi Sn. Veteriner Hekim Turgut Çivri; resmi kayıtlara göre bugüne kadar Afyonkarahisar'da zehirli yılan türü tespit edilmediğini bildirmiştir. Arazide ya da bahçenizde gördüğünüz yılanlar küçük ve zararsız canlılardır. İnsanların korkmasını gerektirecek  insana saldıran insanı zehirleyip öldüren ya da insana ciddi zarar verici özelliğe sahip değillerdir. Maalesef yanlış bir anlayışla arazide hatta dağ başında dahi görüldüğünde öldürülen ama gerçekte tabiat için ve ekosistem için mutlaka çok önemli bir canlı türüdür.
Bu açıdan yerleşim yerlerinde yılan görülmesi durumunda kesinlikle yılanları öldürmeyip Doğa Koruma Milli Parklar yetkililerine bilgi verilmesi gerekmektedir.” denildi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hafta sonu pikniğe yada gezmeye gidecekler bu haberi okumadan dışarı çıkmayın!Önceki Haber

Hafta sonu pikniğe yada gezmeye gidecekl...

Şuhut’ta hacı adayları kutsal topraklara uğurlandıSonraki Haber

Şuhut’ta hacı adayları kutsal topraklara...

Yorum Yazın

Erol görevini Yalçin’a devretti
Şehirlerimiz adım adım işgal ediliyor
Sukay Park’ta Wakeboart Cumhuriyet Kupası heyecanı yaşanacak
Emirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşu törenlerle kutlandı
Marifetli hanımlar bu pazarda buluştu
Süleyman Karakuş’un acı günü!
Afyon’da KYK’lar yeni döneme hazır!
Ayazin halkının tapu sorunu çözülüyor
Gazetecilik mesleki anlamda geriliyor
Başarı çıtasını daha üst seviyelere çıkaracağız
Anıtkaya beldesinde uyuşturucu baskını
Afyon’a 360 İmam, Müezzin ve Kur’an öğreticisi atanacak!
Yeni Müdür 1 ayda 50’ye yakın ziyaretçiyi ağırladı
Başarının formülü çok çalışmak
Yılmaz ve Tür madalya için Tiran’da
Afyonspor’un kamp kadrosu belli oldu
Vali Yiğitbaşı 58 yıllık emektar kalay ustasını ziyaret etti
Stefan Kuntz gitti Vincenzo Montella geldi
Fidan-Ali Altıntaş Anaokulu hizmete girdi
Afyonkarahisar için sağlık yatırımlarından daha fazla pay almayı amaçlıyoruz

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar