mustafaenisarabaci
hakanserefolgun
Afyonkarahisar
DOLAR17.2825
EURO18.0989
ALTIN1009.8

Afyon'da hedef yılda 5 bin numune

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Afyon'da hedef yılda 5 bin numune
Abone ol
Afyonkarahisar Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Murat Kuzkale, Afyonkarahisar’da temel düzeyde yapılmayan hiçbir analizin kalmayacağını belirterek hedeflerinin 5 bin numune olduğunu kaydetti.

Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Murat Kuzkale yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek; “Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ ne bağlı olarak; gıda ve yem maddelerinde denetim, ithalat, ihracat, özel istek ve üretim izni numunelerinin kalite ve güvenirlik analizleri ve kontrolü ile su, su ürünleri ve su kirliliğinin kontrolü üzerine faaliyette bulunan Laboratuvarımız, Afyonkarahisar İlinde gıda ve yem analizlerinde akredite tek yetkili laboratuvar olup; Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illeri başta olmak üzere tüm Türkiye’den gelen numunelerin analizleri yapılmaktadır. 29 Ağustos 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılan yeni hizmet binamızda 2022 yılına kadar olan mevcut cihaz kapasitesi son 1 yılda yaklaşık 2 katına çıkarılarak yeni analiz parametrelerinde de hizmet vermeye başlamıştır. Yeni hizmet binası, yenilenen cihazlar, yeni atanan ve yüksek lisanslarını tamamlayan personellerimiz ile yeni analiz parametreleri kapsamımıza dahil edildiğinden birim sayımız birimlerde ayrılma ve isim değişiklikleri ile 7’ye çıkarılmış olup; Moleküler Biyoloji Analiz Birimi, Kalıntı Analiz Birimi ve Mineral Analiz Birimi isimlerinde yeni Birimler oluşturulmuştur” dedi.
1750 olan numune sayısının 1 yıl içinde 5000'e çıkarılmasını hedeflediklerini belirten Kuzkale, “Afyonkarahisar Gıda Laboratuvar Müdürlüğü’nde 27’si teknik, 15’i idari personel olmak üzere çeşitli unvanlardan (Mühendis, Veteriner Hekim, Biyolog, Kimyager) 42 kişi ile hizmet verilmekte olup, geçtiğimiz hafta yapılan atamalar ile personel sayımız 47’ye çıkmış olacak. Bakanlığımız Laboratuvar Alt Yapı Geliştirme Projesi kapsamında Genel Bütçeden aktarılan güncel tutarı 11 milyon 219 bin TL ödenek ile toplamda 33 adet cihaz, alet ve ekipman alımı yapılmış olup; bu cihazların bir kısmı Genel Bütçeden İl Özel İdaresine aktarılan 7 Milyon 360 Bin TL ödenekle alınmıştır.  Bakanlığımız tarafından İl Özel İdaresine aktarılan 3 milyon TL ödenekle alım süreci devam eden cihazların ihale süreci tamamlanmış olup, ihale bedeli olarak 500 bin TL’ye daha ihtiyaç vardır. Bu cihazların (ICP/MS ve Real Time PCR) kullanılabilmesi için bazı yardımcı cihazlara daha ihtiyaç bulunmaktadır. Bu cihazların alımı için Bakanlığımızdan da ödenek talebinde bulunulmuştur. Bu Cihazlarla; gıda, yem ve sularda metal/ ağır metal analizleri; ayrıca PCR ile et ürünlerinde tür tayini, süt ürünlerinde tür tayini, soya geni aranması vb analizler yapılacaktır. Bu cihazların Kurumumuza alınması halinde planlanan analizlerle ortalama 1750 olan numune sayısının 1 yıl içinde 5000'e çıkarılması hedeflenmektedir” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SGK’dan çok önemli eyt açıklamasıÖnceki Haber

SGK’dan çok önemli eyt açıklaması

AKÜ'lü öğretim üyeleri hasar tespit ve yapı kontrolü çalışmalarına gönüllü katıldılarSonraki Haber

AKÜ'lü öğretim üyeleri hasar tespit ve y...

Yorum Yazın

Elmas ve Boz’a görev
Dr.Kurtuluş Aslan’a iki görev birden
Yozgat’tan zafer haberleri geldi!
Kontrolden çıkan otomobil aydınlatma direğine çarptı
Afyon’da TOGG sevinci
Meclise 3 milletvekili göndermek için yola çıktım
Çetinel’in yerine Fehmi Güray Çakır atandı
Gecek termale 232 yeni ağaç dikildi
Sonuçları sadece Cumhurbaşkanımız görebilir
Meteorolojiden Afyon için sarı kod uyarısı
Yanan otomobilden canını son anda kurtardı
Tavuk kavgasında kan aktı 10 yaralı
Halk oyunlarının yıldızı Çobanlar oldu
Tırın dorsesi parçalandı un çuvalları yola savruldu
Afyonlu sporcu Avrupa şampiyonu oldu
İyi yolda yürüyoruz
Şuhut’ta iftar sonrası kan aktı
Üç puanı üç golle aldı
CHP’de aday adayları belli oldu
10 kişiyle altın buldu

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar