Afyonkarahisar
DOLAR17.2825
EURO18.0989
ALTIN1009.8
Dinçay Doğar

Dinçay Doğar

Mail: [email protected]

BİRLEŞEMEYEN MİLLETLER, BİRLEŞMİŞ İNSANLIK İÇİN GAYRET ETSEYDİ…

Derinliği tarihçilerin bilgisi dahilinde olmasına rağmen biz pulluğu fazla derine daldırmadan Ukrayna’nın geçmişini araştırdığımızda görüyoruz ki Ukrayna topraklarında yaşayan Ukreyinler’in başlı başına bir millet olmadığını görüyoruz.  

 

Yaşanabilir Ukrayna toprakları MÖ 32.000 yılından beri yerleşim yeri olmuş.

Orta Çağ döneminde Ukraynalı kimliğinin temelini oluşturan güçlü Kiev Knezliği'nin kurulmasıyla birlikte Doğu Slav kültürünün önemli bir merkezi haline gelmiş.

Rusçaya en yakın diller  Doğu Slav dilleri…

Rusçanın en yaygın kullanıldığı ülkeler Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Belarus…

Kısacası dibe indikçe tüm yollar Slav kültürüne, yani Rus’a/Rusçaya gidiyor.

Bilinen Rus Dili tarihinin başlangıç yılı 858.  

Rusça sistemi Slav dillerinden geliyor ve en çok sözcük Eski Rus Dili’nden aktarılma.

Rus dilinde Kiril Alfabesi kullanılıyor…

 

Dediğim gibi pulluğu dibe daldırmazsak, Ruslar, Ukraynalılar ve Beyaz Ruslar Doğu Slavları grubuna giriyor.

Polonyalılar (Lehler), Çekler ve Slovaklar Batı Slavları grubunda…

Boşnaklar, Hırvatlar, Sırplar, Pomaklar, Karadağlılar, Bulgarlar, Slovenler ve Makedonlar ise Güney Slavları grubunda..

 

Kısacası kuzey güney batı doğu gibi adreslerine bakmazsak kök itibari ile kardeşler…  

 

Rusya bugün tarihsel bağlantılar ve bağımlılıklar iddiası ile kardeşlerine saldırıyor, ‘soy’ ortak paydasında kemikleşmiş Rus Milli kimliği genişletmesi altına toplamaya çalışıyor… ‘Rusçayı resmi dil’ yaparak ‘Rusçuluk ideolojisini’ genişletmeye çalışıyor.

Hülasa söylemese de  Rusya Çarlığı’nı yeniden inşa etmeye çalışıyor.

 

Bunun için de kan akıtıyor,  can alıyor.

 

Pulluğu yine derine daldırmadan faşizm, nazizm, emperyalizm nedir bunlara bakalım:

Faşizm: Otoriter devlet üzerine kurulu radikal aşırı milliyetçi politik ideolojidir. İlk olarak İtalya’da Mussolini tarafından oluşturulmuştur.

Nazizm: Temel ilkeleri Adolf Hitler tarafından ortayakonulan,etnik milliyetçilik ile sosyalizmi birleştirmeye çalışan, ırkçı, anti-kapitalist, anti-semitik ve anti-Marksist bir ideolojidir.

İtalya'da Benito Mussolini’nin kurduğu  faşizmden etkilenerek ortaya çıkmıştır. Yani Faşizm ile Nazizm arasındaki fark Pepsi cola ile Coca cola arasındaki fark kadardır.  

Emperyalizm: III. Napolyon'un kötü yönetimini ifade etmek için kullanılmış bir terimdir. Bir devletin veya ulusun başka devlet veya uluslar üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda her alanda etkide bulunmaya çalışmasıdır. Etkileyen devlet, etkilenen devletin kaynaklarından yararlanma yani sömürme hakkına sahiptir.

 

Bu kısa açıklamalardan sonra dünya üzerindeki ve bölgelerindeki hareket tarzlarına bakarsak çok rahat bir şekilde diyebiliriz ki: Rusya ve Amerika faşisttir, nazisttir, emperyalisttir…

 

Bugünden düne gidersek; Ukrayna’da, Irak’ta, Libya’da, Mısır’da, Suriye’de, Ortadoğu’nun ve özellikle İslam Dini’nin yaygın olduğu petrol zengini bir çok ülkede faşistler, naziler ve emperyalistler insanlık onuruna yakışmayacak şekilde ya içeriden buldukları yerli işbirlikçiler ya da demokrasi, nükleer silah üretme, bağımsızlığa katkı gibi sözde insani davranışlar ile  insanlığa eziyet etmekte, sömürmekte, kendilerine itiraz edenleri dini argümanları kullanarak kendi toplumu içinde ötekileştirmekte, vatan haini ilan etmekte, çocuk, genç, yaşlı , kadın, erkek demeden cinayet ve soykırım suçunu işlemektedir.

 

İnsanlar insanlıkta, insan olmanın onurunda birleşemediği sürece bu faşistler, naziler ve emperyalistler her yerde istedikleri gibi at koşturacak, istediği ülkeyi işgal edecek, istediği ülkenin topraklarına el koymaya devam edecektir.

 

İdeolojilere sapmadan vicdanen ve ahlaken konuşacak olursak; hiç bir şey günlerdir televizyonlarda anlatıldığı gibi değil.  Kullanılan dil, vicdanlar, dilenen temenniler insanca olsa da , her bir haber ve program ağırlıklı olarak din, dil, milliyet ayırt etmeden insanlıktan bahsetse de her bir haber, her bir program birini/birilerini kollamakta, aleni veya gizli  birinden/ birilerinden  yana tavır koymakta veya taraf olmaya zorlanmakta, ehven-i şeri tespit edelim kamuflajında insanlığın katline yardımcı olmakta, her kes de bu kamuflajda kendini kurtarmaya çalışmaktadır.

 

Birleşmiş Milletler adı altında faşizmin, nazizmin ve emperyalizmin yükselmesi için gayret eden birleşemeyen milletler, birleşmiş insanlık için gayret etseydi, bu insanlık Filistin’de, Kıbrıs’ta, Çin’de vs… vs… susmasaydı Ukrayna’da bu yürek parçalayan cinayetler olmazdı.

 

Ukrayna’daki işgalin sonunu merak edenler için söyleyeyim: İnsanlık inisiyatif almadıkça faşistler, naziler ve emperyalistler Ukrayna’da kazanan taraf olacaktır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar