Afyonkarahisar
DOLAR17.2825
EURO18.0989
ALTIN1009.8

Çocuklarda bu kırıklar yazın artıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çocuklarda bu kırıklar yazın artıyor
Abone ol
DİRSEK KIRIKLARININ ÇOCUKLUK DÖNEMİNİN EN SIK GÖRÜLEN KIRIK ÇEŞİDİ OLDUĞUNU VE ÖZELLİKLE YAZIN ARTTIĞINI BELİRTEN ACIBADEM ESKİŞEHİR HASTANESİ ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ UZMANI DOÇ. DR. RECEP KURNAZ, “EĞER ÖNEMSENMEZSE VE TEDAVİ EDİLMEZSE YETİŞKİNLİK DÖNEMİNDE DİRSEK VE ÖN KOLDA EĞRİLİKLER MEYDANA GELEBİLİYOR” DEDİ.

Dirsek kırıklarının çocukluk döneminin en sık görülen kırık çeşidi olduğunu ve özellikle yazın arttığını belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Recep Kurnaz, “Eğer önemsenmezse ve tedavi edilmezse yetişkinlik döneminde dirsek ve ön kolda eğrilikler meydana gelebiliyor” dedi.


Dirsek kırıklarının çocukluk döneminde fiziksel hareketliliğin fazla olması nedeniyle daha sık meydana geldiğinin altını çizen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Recep Kurnaz, çocuklarda meydana gelen dirsek kırıkları hakkında bilgi verdi.


“Yazın, açık havada daha çok görülüyor”


Dirsek kırıklarının çocukluk çağında teşhis ve tedavisinin büyük önem taşıdığını aktaran Acıbadem Eskişehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Recep Kurnaz, “Çocuk dirsek kırıkları çocukluk döneminin en sık görülen kırıklıklarındandır. Görülme sıklığı yaz döneminde artar. Çocuklar açık havada, oyun alanlarına daha çok zaman geçirir; parklara gider, ağaçlara çıkar, bisiklet sürerler. Bundan dolayı düşmelerde özellikle bisiklet sürerken ya da paten veya kaykayla gezerken düşme sonucu oluşan dirsek kırıkları karşımıza geliyor” dedi.


Kırığa göre farklı tedavi yöntemleri uygulandığını belirten Doç. Dr. Kurnaz, “Bazı kırıklar alçı, bazıları atel desteği ile iyileşebiliyor. Düşme kırığa yol açmasa da bazen yumuşak doku ya da bağ yaralanmalarına neden olabiliyor. Bu durumda elastik bandajla ya da soğuk uygulama, ilaç uygulamasıyla tedavi edebiliyoruz. Tedavi süreci çocuklarda yaklaşık 1-1,5 ayı buluyor. Bu süre sonunda herhangi bir damar sinir yaralanması yoksa çocuklar eski hallerine dönüyorlar” diye konuştu.


Kırık vakalarının yüzde 30 ila 40’ında ameliyat gerektiğine değinen Doç. Dr. Kurnaz “Her kırık ameliyat gerektirmiyor. Ama ameliyatları da daha sık kapalı yöntemle yapılıyor. Genel olarak ameliyatın kapalı cerrahi, açık cerrahi gibi yöntemleri var. Çok deplase olmuş, ayrılmış kırıklarda bazen açık cerrahi tedaviyi tercih edebiliyoruz ama genelde çocuk dirsek kırıklarının yüzde 90’ında kapalı cerrahi yöntemlerle iyileşme gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.


“Önemsenmeyen kırıklar eğriliğe yol açabilir”


Çocuklarda tedavi sürecinin yaklaşık bir buçuk ay sürdüğünü ve önemsenmeyen kırıkların büyümeyi etkilediğini vurgulayan Doç. Dr. Kurnaz, “Eğer doğru şekilde tedavi edilmezse, yani önemsenmeyen dirsek kırıkları olursa, o zaman çocukların büyüme plakları etkileniyor. Erişkin dönemde dirsekte, ve ön kolda eğrilikler meydana gelebiliyor. Hareket kısıtlılıkları karşımıza çıkabiliyor. Artroz dediğimiz kireçleme ile ileride karşımıza çıkabiliyor” şeklinde konuştu.


“Eklem koruyucu aparat kullanın”


Doç. Dr. Kurnaz, bu kırıkların çoğunun spor yaparken ya da açık havada oynarken meydana geldiğini anımsatarak “Çocukların spor yaparken dirsek kırıklarından korunmaları gerekiyor. Önlem almak çok basit. Bunun için el bileğini, dirseğini, dizini koruyacak aparatlar var, onları kullanmaları önemli. Bu sayede kırık ve yaralanma riskini düşürebiliriz” tavsiyesinde bulundu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden çiftçilere destekÖnceki Haber

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde...

Rekortmenler bu şenlikte bir araya gelecekSonraki Haber

Rekortmenler bu şenlikte bir araya gelec...

Yorum Yazın

İŞ DÜNYASININ GÖZÜ BUGÜN BU TOPLANTIDA OLACAK!
MHP’Lİ BELEDİYELERE KONUT MÜJDESİ
BÖYLE BİR SONUÇ BEKLEMİYORDUK
DÜĞÜN MAGANDALARINA YÖNELİK OPERASYON
AKŞENER: İL TEŞKİLATINDAN ÇOK MEMNUNUM
29 ADET MAKET, 70 ADET ESKİ AFYON RESMİNİN BULUNDUĞU KARMA SERGİ AÇILDI
BACADA ÇIKAN YANGIN KORKUTTU
BELEDİYE 15 ADET DÜKKAN SATACAK
İÇME SUYU BORULARI YENİLENİYOR
ÖĞRENCİLERE, TERÖR ÖRGÜTLERİN ELEMAN KAZANMA YOLLARI ANLATILDI
10 ÜLKEDEN 1100 SPORCU YARIŞACAK
BU KONAK İÇİN TEK BİR AĞAÇ BİLE KESİLMEDİ
İKİ YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
BU TAKIMDA İLERİSİ ÜMİT VAR!
İKTİDARI SEÇİM KAYGISI SARDI
PET KAFE VE MAMA ÜRETİM TESİSİ HİZMETE GİRDİ
OTOMOBİL ANİDEN YOLA ÇIKAN BAŞIBOŞ ATA ÇARPTI
MOTOSİKLET, BİSİKLETE ÇARPTI
230 PAKET BANDROLSÜZ SİGARA ELE GEÇİRİLDİ
VATANDAŞI KUYRUKLARA MAHKUM EDEN İKTİDAR HALKI SUSTURMAK İSTİYOR

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar